ÕPETUS RBR EESTI LIIGA VÕISTLUSTEL OSALEMISEKS

SISSEJUHATUS

Käesolev juhend on tehtud selleks, et aidata uutel tulijatel lühendada liigaga liitumisel ja mängu vajalike lisade paigaldamiseks kuluvat aega. Õpetus on üritatud teha võimalikult üksikasjalik - nn. "puust ja punaseks". Kui keegi arvab, et mõni teema, mida on käsitletud, on liiga lihtne, siis võib minne kohe järgmise punkti juurde.

SISUKORD

0. KIIRELT JA LÜHIDALT

See peatükk on neile, kes vajavad ainult linke selleks, et teada saada mida ja kustkohast alla laadida, seega on see väga lühike. Ainult hädavajalik.

 1. Registreeri end kasutajaks RBREL kodulehel ja Tšehhi plugina lehel.
 2. Paigalda mäng.
 3. Seejärel paigalda patch 1.02
 4. Siis on järg plugina faili paigaldamise käes, mille saab sellelt lehelt, Hetke (16.11.2011) viimane versioon on 0.88 
 5. Paigalda ZModeler Fix, mis on vajalik kuna osad uued autod on tehtud ZModeler nimelise programmiga. Z.dll fail väldib selle programmiga tehtud autodega sõitmisel mängust välja viskamist.
 6. Kuidas kasutada pluginat - vt. punkti 2.3
 7. Tagurpidi rajad saab kätte sellelt lehelt, lae alla ja paigalda - RBRReversedRC3.exe ja RBRSchool2.exe.
 8. Siit lehelt tuleb alla laadida ja paigaldada uued rajad. Vaata punkti 3.2
 9. Veel üheksa uut rada (tegelikult USA rajad uues kuues) - Montekland - saab siit (2011 a. versioon). 
 10. Erinevtest füüsikatest on RBREL'is kasutusel Snow Mod - vt. punkti 4.1
 11. Uute autode paigaldamise õpetuse leiab siit lehelt.

1. KASUTAJAKS REGISTREERIMINE

RBREL liiga vöistlustel on vajalik registreerida end kasutajaks kahel lehel - RBREL kodulehel ja Tšehhi plugina lehel.

RBREL kodulehelt saab teavet hooaja rallikalender, ametlikest rallidest ja reeglitest. Üldjuhul toimus aastas kaks hooaega, eranditeks on 2005 (3) ja 2007 (1). Kui aastas on üks või mitu hooaega siis vaikimisi reeglid kehtivad terve aasta kohta,välja arvatud juhul kui on tehtud eraldi reeglimuudatusi konkreetse hooaja kohta. Samuti on olemas toimunud hooaegade tulemused ja seni peetud hooaegad punktitabelid, täpsema statistika leiab siit teemast.

Kuna RBREL vöistlused toimuvad eranditult Tšehhi pluginas, siis ilma seal registreerimata ei saa liigas osaleda.

1.1 RBREL kodulehel registreerimine

RBREL registreerimine Pilt 1 (klikka pildil)
Esmalt tuleb vajutada üleval paremas nurgas olevale lingile REGISTREERI. Avaneb registreerimise vorm, mis on vaja täita, vt. Pilt 2.
RBREL registreerimine

Pilt 2 (klikka pildil)
Seal on kaks sektsiooni - "Konto Andmed" ja "Liiga Andmed"
Konto Andmed - kasutajanimeks võib valida endale meeldiva nime, vali parool, lisa oma e-meil, vali keel ja kui soovid siis ka MSN.
Liiga Andmed - siia on vaja (oleks viisakas) kirjutada oma TEGELIK ees- ja perenimi. Kõike neid andmeid saab hiljem muuta.
Kui lahtrid on täidetud (ka turvakiri), siis vajuta lehe all olevale nupule "REGISTREERI". Sellega on RBREL'i lehel registreerimine lõpetatud.

Aga kui on soov liiga sõitudes osalema hakata siis tuleb ka vastav taotlus oma kasutaja profiili alt sisse anda, vt. Pilt 3.

RBREL registreerimine

Pilt 3 (klikka pildil)

"LIIGA ANDMED" vahelehel on nupp "LIITU LIIGAGA", millele vajutades saadetakse sõitja taotlus administraatoritele. Kui kasutaja andmetega on kõik korras siis administraator kiidab teie taotluse heaks ja sõit võib alata.

Tagasi

1.2 Tšehhi plugina lehel registreerimine

RBREL registreerimine Pilt 4 (klikka pildil)
Esmalt tuleb vajutada üleval vasakul nurgas (logo all) LOGIN kastis olevale nupule REGISTER. Avanevad registreerimise tingimused, vt. Pilt 5.
 RBREL registreerimine Pilt 5 (klikka pildil)
Järgnevalt tuleb klikata lingil I Agree to these terms and am over or exactly 13 years of age. Avaneb registreerimise vorm, vt. pilt 6.
 RBREL registreerimine Pilt 6 (klikka pildil)
Sektsioone on seekord lausa kolm - Registration Information, Profile Information ja Preferences. Oluline neist on ainult esimene Registration Information, teised kaks võib ka rahumeeli täitmata jätta.
Registration Information - vali kasutajanimi, e-meili aadress, salasõna ja Confirmation code lahtrisse kirjuta halli taustaga pildil oleva märgid.
Kui kõik vajalikud lahtrid on täidetud - soovi korral võib ka teise ja kolmanda sektsiooni ära täita - siis vajuta nupule "SUBMIT". Mingi aja pärast, mis võib ka oodatust pikemaks venida, peaks e-meilile tulema aktiveerimise link.

NB!--- Alates 2011 I hooajast PEAB Tšehhi plugina kasutajanimi olema järgmisel kujul: Eesnimi Perenimi või Perenimi Eesnimi. Nimed peavad olema pärisnimed ja kokku minema www.rbrel.com lehel märgitud pärisnimega. Nimed võivad sisaldada täpitähti. --- NB!

Tšehhi plugina lehel saab oma kasutaja nime ka muuta. Selleks tuleb oma kasutaja profiili all klikata lingil Request for change logname. Sealt saab valida uue kasutajanime ja küsitakse ka nimemuutuse põhjust. Plugina administraatorid võivad kasutajanime muutusest ka keelduda. Siis ei jää muud üle kui luua uus kasutajanimi.

Tagasi

2. RICHARD BURNS RALLY (RBR) PAIGALDUS

2.1 Mäng ja patch'id

Kui registreerimised on tehtud, siis on aeg mäng paigaldada, kui seda juba varem pole tehtud. Tuleb võtta riiulist karp mänguga, asetada plaat lugejasse ja järgida ekraanil ilmuvaid juhiseid. Vaikimisi paigaldatakse mäng järgmisel aadressil - C:\Program Files\SCi Games\Richard Burns Rally, kuid paigalduse käigus saab seda muuta

Kui mäng on paigas, siis tuleb peale panna patch 1.02.

Sellega on mäng arvutis olemas ja saab juba mängida. Lood oma profiili, läbid rallikooli ja osale rallihooajal (kolm raskusastet). Alguses ei saa kõiki radu quick race'is, kuid hooaja edenedes avaneb aina rohkem radu ka seal.

NB!--- Saab teha profiili mulligatawny, mis avab kohe kõik rajad ---NB!

Originaalmängus on 6 rallit, neist neli kruusarallit - Suurbritannia (7 rada), Jaapan (6), USA (6) ja Austraalia(6); üks asfaldiralli - Prantsusmaa (6) ning üks lumeralli - Soome (6).

Tagasi

2.2 Plugina ja ZModeler Fix'i paigaldus

Plugina paigaldus Pilt 7 (klikka pildidl)
 Lae alla plugina fail sellelt lehelt, hetkel on viimane versioon 0.88 - faili nimi "RBRTM088Inst.exe". Saadud failil tee topeltklikk, avaneb järgmine aken (vt. Pilt 7), seal vajuta "Next", siis vaneb järgmine aken (vt. Pilt 8).
Plugina paigaldus Pilt 8 (klikka pildid)
Siin tuleb määrata RBR põhikaust, kui peal on ainult üks RBR, siis leiab installer selle ise üles ja põhikausta ise määrata pole vaja. Kui neid on aga rohkem (autoril on näiteks neli - WRC, S2000, PWRC ja JWRC autodele eraldi), siis tuleb kaust kuhu plugina fail paigaldada, ise valida. Edasi vajuta Install. Kui paigaldus on lõppenus, siis peab mängu põhikausta ilmuma Plugins nimeline kaust.
Plugina paigaldus Pilt 9 (klikka pildid)
 Järgnevalt lae alla ZModeler Fix. See on vajalik kuna osad uued autod on tehtud ZModeler nimelise programmiga. Z.dll fail on tehtud selleks, et vältida mängust välja viskamist, kui kasutatakse selle programmiga tehtud autosid. Saadud .zip fail paki lahti (vt. Pilt 9) ja sees olev Z.dll fail kopeeri Plugins kausta.
Tagasi

2.3 Kuidas kasutada pluginat

Pluginas sõitmine toimub järgnevalt. Käivita mäng, seejärel peamenüüs Options - Plugins - RBR Tournament - Online Tournament - Login Name (sisesta kasutajanimi) - Password (sisesta salasõna) - Continue ja siis avaneb nimekiri hetkel toimuvatest võistlustest.


Pilt 10

Pilt 11

Pilt 12

Pilt 13

Pilt 14

Pilt 15

Pilt 16

Pilt 17

Kui seal mõnda võistlusesse siseneda, siis avaneb järgmine aken. Sealt saab valida auto (üldjuhul ainult esimesele kiiruskatsele minnes), rehvid ja seade (kahe viimase valik sõltub võistluse tegijast) Kui sinu soovitud autot seal ei ole, kuigi sa oled selle auto omateada paigaldanud, siis tasub alati kontrollida, kas see võistlus üldse toetab seda autot. Selleks tuleb minna plugina lehele, sealt valida Tournament, ava võistlus, mida soovisid sõita (vt. pilti). Vaata Allowed modifications, seal on kirjas kõik autod, millega sellele võistlusel sõita saab. Kui aga Sinu poolt valitud auto on seal kirjas aga mängus valida ikka ei saa, siis oled auto valesti paigaldanud. Proovi auto uuest paigaldada. Autode lisamise õpetust saab lugeda siit.

Tagasi

2.4 Plugina seadistamine

Pluginas sõitmine toimub järgnevalt. Käivita mäng, seejärel peamenüüs Options - Plugins - RBR Tournament - Options ja avaneb järgmine aken plugina seadistustega. Ega pluginas palju seadistada ei olegi, ainuke rida, mida muuta on vaja, on Gearbox (käigukast). Valida on seal default, manual ja automatic vahel. Kui sõidad automaatkastiga, siis vali automatic, vastasel juhul vali manual.


Pilt 18

Pilt 19
Tagasi

2.5 Shakedown

Shakedown'is saab sõita erinevate rajakatete ja ilmastikuoludega lisaks RBR'i originaalradadele ka nn. "uusi tagurpidi" radu (vt. punkti 3.1) ning uutest radadest Pribram - Stryckovy Okruh ja PTD RallySprinti ( vt. punkti 3.2).
Shakedownis sõitmine toimub järgnevalt. Käivita mäng, seejärel peamenüüs Options - Plugins - RBR Tournament - Shakedown, seejärel avanenud nimekirjast vali üks rada, avaneb järgmine aken (vt. pilt 20).

Pilt 20 (klikka pildidl)
Sealt saab valida:
 • Raja pinnase (Surface) - märg (wet), kuiv (dry) ja niiske (damp)
 • Raja "vanuse" (Surface age) - uus (new), tavaline (normal) ja kulunud (worn) Raja "vanuse" kolm valikut on saadaval siis, kui raja pinnas on dry (kuiv). Teiste rajapinnaste korral on "vanuse" valik ainult new (uus).
 • Lisaks on valikus ka võistluse toimumise aeg (Day time) ja erinevad taeva (sky) seaded
Kui valikud on tehtud, siis vajuta Continue.
Pilt 21 (klikka pildidl)
Siit valid auto, sobivad rehvid, seade ja auto purunemise astme (none, safe, reduce ja realistic). Edasi vajuta Start stage ja sõida.
Tagasi

3. UUED RAJAD

Kuigi RBR'i jaoks on uusi radu suhteliselt vähe, siiski mõned on. Siin punktis tuleb juttu ainult Tšehhi pluginas sõidetavatest radadest. Esiteks on originaalradade tagurpidid versioonid nendele kiiruskatsetel, millel seda originaalmängus ei olnud. N: Rally School II, Mineshaft II jne. Teiseks täiesti uued katsed - N: Hradek 1 ja 2, Sosnova jne. Kolmandaks vanad katsed uues kuues - N: Montekland.

Pilt 22 (klikka pildil)
Senimaani on kõik uued RBR rajade pakid välja tulnud .exe faili kujul. Seega on ka nende paigaldus sarnane. Näitena paigaldame Rally School II (allalaadimise kohta vt. punkt 3.1) raja. Selleks teeme allalaetud RBRSchool2.exe topeltkliki ja avaneb järgmine aken (vt. Pilt 18). Seal on tavaliselt kirjas ka see, kas rada saab sõita ainult pluginas või ka Shakedown'is. Edasi vajuta Next (vt. Pilt 23)
Pilt 23 (klikka pildil)
Siin tuleb määrata RBR põhikaust, kui peal on ainult üks RBR, siis leiab installer selle ise üles ja põhikausta määrata pole vaja. Kui neid on aga rohkem (autoril on näiteks neli - WRC, S2000, PWRC ja JWRC autodele eraldi), siis tuleb kaust kuhu uued rajad paigaldada, ise valida. Edasi vajuta Install.
Tagasi

3.1. Tagurpidi rajad

Tegemist on nende originaalradade tagurpidi versioonidega, millel need enne puudusid.

 

 • Suurbritannia - Falstone II, Shepherds Shield II, Rally School II
 • Jaapan - Sipirkakim II, Pirka Menoko II
 • Soome - Autiovaara II, Sikakama II
 • USA - Fraizer Wells II, Hualapai Nation II
 • Prantsusmaa - Bisanne II, Joux Plane II
 • Austraalia - Greenhills II, Mineshaft II

Lae sellelt lehelt alla seal olevad kaks faili - RBRReversedRC3.exe ja RBRSchool2.exe failid. Viimases on Rally School II ja esimeses kõik ülejäänud.

NB!--- Kõiki nn. "uusi tagurpidi" radu saab sõita ka Shakedownis erinevate rajakatete ja ilmastikuoludega. ---NB!

Tagasi

3.2. Uued rajad

Kõige esimene päris uus rada oli Stryckovy Okruh, hiljem lisandusid teised.  

 • Bergheim (stage 125)
 • Hradek, Hradek II, Lipatkov, Lipatkov II (stage 516-519)
 • Humalamäki (stage 155)
 •  Mlynky (stage 141)
 • Peklo (stage 143)
 • Peklo II (stage 146)
 • Peklo Snow (stage 144)
 • Peklo Snow II (stage 147)
 • Pribram - Stryckovy Okruh (stage 94) 
 • PTD RallySprint (stage 107)
 • Rally Poland 2009 shakedown, Rally Poland 2009 shakedown reversed (stage 152 - 153)RP2009Shakedown.exe
 • ROC 2008 (stage 148)
 • Semetin 2009 ja 2010 (stage 582 ja 583)
 • Sieversdorf (stage 149) 
 • Sosnova (stage 96)
 • Sosnova 2010 (stage 105)
 • Stryckovy - Zadni Porici, Osli - Stryckovy (stage 106 ja 108)
 • Sumburk (stage 95)
 • Sweet Lamb (stage 158)
 • Versme (stage 145)

NB!--- Nendest saab sõita Shakedownis Pribram - Stryckovy Okruh, PTD RallySprint, Mlynky, Bergheim, Peklo (4 rada) Rally Poland 2009 ja Humalamäki kiiruskatseis,  teised on ainult Tšehhi pluginas sõitmiseks. ---NB!

Tagasi

3.3. Originaalrajad uut moodi

Tegemist on originaalradadega, millele on tehtud uuenduskuur - s.t rada on sama, kuid lisatud on hulk rajaäärseid detaile mida enne ei olnud. 

 1. Montekland - kui originaal USA kiired rajad on keset lagedat välja (v.a. mõlemad Prospect'id), siis Montekland'i versioonis on rajad tunduvalt erksavärvilisemad ja on lisandunud mets tee äärde.
  1. Lernovec (Fraizer Wells)
  2. Lernovec II (Fraizer Wells II)
  3. Snekovice (Hualapai Nation)
  4. Snekovice II (Hualapai Nation II)
  5. Uzkotin (Prospect Ridge)
  6. Uzkotin II (Prospect Ridge II)
  7. Hroudovany (Diamond Creek)
  8. Hroudovany II (Diamond Creek II)

          2.  Prospect II A - RBRProspect2A.exe

 

NB!--- Monteklandi kaheksa rada on sõidetavad ainult Tšehhi pluginas. ---NB!

Tagasi

4. ERINEVAD FÜÜSIKAD

4.1. Snow Mod füüsika

Erinevatest füüsikatest on RBREL'is seni kasutusel olnud Snow Mod, mis on mõeldud Soome radade jaoks ja ta muudab lumevallid tugevaks. Kui originaal füüsikaga saab autoga läbi lumevalli sõita nii, et autoga ei juhtu midagi, siis Snow Mod'i kasutades on see raskendatud. Esiteks võtab läbi vallide sõitmine autol hoo tugevasti maha. Teiseks lõhub selline vallisõit autot. Kolmandaks kui auto nina riivab kurvis valli liiga sügavalt, siis on oht, et see kisub auto teele risti. Kõik eeltoodu sunnib kasutama puhtamat sõidujoont, kui ilma Snow Mod'ita sõites, mis omakorda välistab ka lõkamise kuna sellest pole kasu. Snow Mod saab paigaldada mitut erinevat moodi - kasutades Euro Cup lehelt installerit, Tšehhi plugina lehelt allalaetud juba Snow Mod'iga füüsika faili (physics.rbz) võ ise füüsika failis ära vahetada üks fail.

NB!--- Enne füüsikafaili (physics.rbz) muutmist tuleb sellest teha varukoopia, näiteks kopeerida see teise kausta. See on juhuks, kui midagi valesti läheb, siis saab uuesti proovida. ---NB!

4.1.1 .lsp faili vahetus

Snow Mod Pilt (klikka pildil)
Snow Mod paigaldamiseks on vaja füüsikafailis muuta ainult ühte faili - physics.lsp Lae fail alla, paki lahti ja seal see fail ongi.
Snow Mod Pilt (klikka pildil)
Seejärel ava oma RBR peakaustas füüsikafail - physics.rbz Selleks failil parempoolne klikk, tekkinud hüpikmenüüst vali Open With, sealt WinRAR archiever
Juhul, kui WinRar'i valikut ei teki, siis tuleb valida sealtsamast Choose Default Program... ja WinRar arvutist üles otsida. WinRAR peab enne muidugi arvutis olemas olema. Avaneb järgmine aken. Vt. pilt nr.
Snow Mod Pilt (klikka pildil)
Ava Physics kaust tehes sellel topeltklikk. Avaneb järgmine aken. Vt. pilt nr.
Snow Mod Pilt (klikka pildil)
Viimane fail nimekirjas - physics.lsp - ongi vaja ära vahetada. Kustuta olemasolev fail ära. Siis vajuta WinRAR vasakul ülaservas olevale Add ikoonile, avaneb järgmine aken (vt. pilt nr.)
Snow Mod Pilt (klikka pildil)
 1. Otsi üles kohta kettal, kuhu on Snow Mod'iga physics.lsp salvestatud
 2. Vali see, tehes faili ühe parempoolse kliki
 3. Seejärel vajuta kaks korda OK
 4. Lõpetuseks sulge WinRAR
 5. Tehtud!!!

Kuidas aru saada, et Snow Mod on korralikult paigaldatud?

Esiteks - saab ise järgi proovida ja sõita Soome radu. Kui ikka enam läbi lumehange tuhiseda ei saa, ilma et hoog langeks või autot lõhuks, siis on kõik korras. Kui midagi, võrreldes eelnevaga, ei muutunud, siis on aeg võtta eelnevalt tehtud füüsikafaili varukoopia ja uuesti proovida.

Teiseks - proovi pluginas sõita võistlust, kus on kasutusel ainult SnowMod. Selle teadasaamiseks peab avama plugina lehel mingi võistluse ja Allowed modification vt. pilti all on lisaks lubatud autodele kirjas ka sellel võistlusel lubatud füüsikad, SnowMod korral peab seal olema kirjas Snow Mod. Näiteks viidatud pildil peab valges kirjas oleva Tracks physics asemel olema ainult Snow Mod, siis tavafüüsikaga sellistele võ sõitma ei saa.

Tagasi

 

/b